(4) Hlavné účtovné zásady a účtovné metódy

Zhrnutie hlavných účtovných zásad, ktoré spoločnosť uplatňovala v priebehu roka, je nasledovné:
  1. Informácie o účtovných metódach a všeobecných účtovných zásadách
    Účtovná závierka spoločnosti bola zostavená na základe princípu nepretržitého trvania činnosti spoločnosti v súlade so zákonom o účtovníctve platným v Slovenskej republike a s nadväzujúcimi postupmi účtovania.

    Túto účtovnú závierku pripravilo predstavenstvo spoločnosti a v zmysle platnej slovenskej legislatívy o riadnej účtovnej závierke bude navrhnutá na schválenie riadnemu valnému zhromaždeniu akcionárov.

    Účtovné metódy a všeobecné účtovné zásady boli účtovnou jednotkou konzistentne aplikované.
     
  2. Dlhodobý nehmotný a dlhodobý hmotný majetok
    Dlhodobý majetok nakupovaný sa oceňuje obstarávacou cenou, ktorá zahŕňa cenu obstarania a náklady súvisiace s obstaraním (clo, preprava, montáž, poistné a pod.). Súčasťou obstarávacej ceny nie sú úroky z cudzích zdrojov ani realizované kurzové rozdiely.

    Dlhodobý majetok vytvorený vlastnou činnosťou sa oceňuje vlastnými nákladmi. Vlastnými nákladmi sú všetky priame náklady vynaložené na výrobu alebo na inú činnosť a nepriame náklady, ktoré sa vzťahujú na výrobu alebo inú činnosť.

    Dlhodobý majetok nadobudnutý bezodplatne sa oceňuje reprodukčnou obstarávacou cenou, čo je cena, za ktorú by sa majetok obstaral v čase, keď sa o ňom účtuje.

    Plán odpisovania
    Dlhodobý majetok sa odpisuje podľa odpisového plánu, ktorý bol zostavený na základe predpokladanej doby jeho používania a predpokladaného priebehu opotrebenia.

    Účtovné odpisy sa uplatňujú po prvýkrát v mesiaci zaradenia majetku do používania.

    Drobný dlhodobý nehmotný majetok, ktorého obstarávacia cena (resp. vlastné náklady) je 50 000 Sk a nižšia, sa odpisuje jednorazovo pri uvedení do používania.

    Dlhodobý nehmotný majetok spoločnosť odpisuje metódou rovnomerného odpisovania po dobu stanovenej životnosti odpisovaného majetku.

      Obdobia predpokladanej životnosti majetku
    na účely odpisovania
       
      Opis Počet
    rokov
    Odpisová
    sadzba
     
             
      Zriaďovacie výdavky 4 25,0 %  
      Softvér a licencie 4 25,0 %  
      Oceniteľné práva 4 25,0 %  
             

    Drobný dlhodobý hmotný majetok, ktorého obstarávacia cena je 30 000 Sk a nižšia, sa odpisuje jednorazovo pri uvedení do používania.

    Spoločnosť odpisuje dlhodobý hmotný majetok metódou rovnomerného odpisovania po dobu stanovenej životnosti odpisovaného majetku.

      Obdobia predpokladanej životnosti majetku
    na účely odpisovania
       
      Opis Počet
    rokov
    Odpisová
    sadzba
     
             
      Budovy, haly a stavby 30 – 40 2,5 – 3,3 %  
      Stroje a zariadenia 4 – 30 3,3 – 25,0 %  
      Dopravné prostriedky 4 – 15 6,7 – 25,0 %  
      Ostatný dlhodobý hmotný majetok 4 – 30 3,3 – 25,0 %  
             

    V prípade prechodného zníženia úžitkovej hodnoty dlhodobého majetku, ktorá bola zistená pri inventarizácii a je výrazne nižšia ako jeho ocenenie v účtovníctve, je vytvorená opravná položka tak, aby zostatková hodnota hmotného majetku bola na úrovni jeho zistenej úžitkovej hodnoty.
     
  3. Dlhodobý finančný majetok
    Za dlhodobý finančný majetok sa považujú cenné papiere a podiely, ak sú v držbe spoločnosti dlhšie ako jeden rok.

    Cenné papiere a podiely sa oceňujú pri nadobudnutí obstarávacími cenami, t.j. vrátane nákladov súvisiacich s obstaraním. V prípade, že cenné papiere znejú na cudziu menu, ocenia sa kurzom NBS platným v deň obstarania.

    Podiely na základnom imaní iných spoločností, ktoré spoločnosť vlastní, sa oceňujú obstarávacou cenou. V prípade poklesu trhovej hodnoty dlhodobého finančného majetku pod cenu obstarania vytvára podnik opravnú položku k tomuto majetku. V prípade, že neexistuje trhové ohodnotenie, za hodnotu podobnú trhovej hodnote sa považuje podiel na hodnote vlastného imania finančnej investície, ktorú má spoločnosť v držbe.
     
  4. Zásoby
    Do zásob patrí skladovaný materiál a skladovaný tovar.

    Materiál a tovar sa oceňujú obstarávacou cenou. Obstarávacia cena sa skladá z ceny obstarania a nákladov súvisiacich s obstaraním zásob (clo, preprava, poistné, provízie a pod.). Úroky z cudzích zdrojov nie sú súčasťou obstarávacej ceny. Spoločnosť účtuje o zásobách spôsobom A, úbytok zásob sa účtuje v cene zistenej metódou váženého aritmetického priemeru.

    Opravné položky k zásobám sa vytvárajú v prípadoch prechodného zníženia ich ocenenia v účtovníctve. Opravné položky sa účtujú tiež pri zásobách, ktorých účtovná hodnota je vyššia než ich trhová hodnota, návratnosť je neistá alebo keď sú zásoby zastarané alebo pomaly obrátkové.
     
  5. Pohľadávky
    Pohľadávky sa pri ich vzniku oceňujú ich menovitou hodnotou; postúpené pohľadávky a pohľadávky nadobudnuté vkladom do základného imania sa oceňujú obstarávacou cenou, t.j. vrátane nákladov súvisiacich s obstaraním. Opravná položka sa vytvára k pochybným pohľadávkam a pohľadávkam voči dlžníkom v konkurznom konaní.

    Pohľadávky s dobou splatnosti nad 12 mesiacov sú uvedené v súvahe v položke C. II. Pohľadávky s dobou splatnosti do 12 mesiacov sú v súvahe uvedené v položke C. III. Krátkodobé pohľadávky.
     
  6. Krátkodobý finančný majetok
    Finančné účty tvorí peňažná hotovosť, zostatky na bankových účtoch a ostatný krátkodobý finančný majetok, pričom riziko zmeny hodnoty tohto majetku je zanedbateľne nízke. Ostatný krátkodobý finančný majetok predstavujú krátkodobé cenné papiere majetkového a úverového charakteru, ktoré sú v čase obstarania splatné do jedného roka, príp. určené na predaj do jedného roka od ich obstarania.
     
  7. Náklady budúcich období a príjmy budúcich období
    Náklady budúcich období a príjmy budúcich období sa oceňujú ich menovitou hodnotou, pričom sú vykázané vo výške, ktorá je potrebná na dodržanie zásady vecnej a časovej súvislosti s účtovným obdobím.
     
  8. Rezervy
    Rezervy sú záväzky s neurčitým časovým vymedzením alebo výškou a oceňujú sa v očakávanej výške záväzku.
     
  9. Záväzky
    Záväzky pri ich vzniku sa oceňujú menovitou hodnotou. Záväzky pri ich prevzatí sa oceňujú obstarávacou cenou.

    V priloženej súvahe sú záväzky so zostatkovou dobou splatnosti nad 12 mesiacov uvedené v položke B. II. Dlhodobé záväzky. Záväzky so zostatkovou dobou splatnosti do 12 mesiacov sú v priloženej súvahe uvedené v položke B. III. Krátkodobé záväzky.
     
  10. Výdavky budúcich období a výnosy budúcich období
    Výdavky budúcich období a výnosy budúcich období sú vykázané vo výške, ktorá je potrebná na dodržanie zásady vecnej a časovej súvislosti s účtovným obdobím.
     
  11. Odložené dane
    Odložené dane sa vzťahujú na:

    a) dočasné rozdiely medzi účtovnou hodnotou majetku a účtovnou hodnotou záväzkov
        vykázanou v súvahe a ich daňovou základňou,
    b) možnosti umorovať daňovú stratu v budúcnosti, pod ktorou sa rozumie možnosť odpočítať
        daňovú stratu od základu dane v budúcnosti,
    c) možnosť previesť nevyužité daňové odpočty a iné daňové nároky do budúcich období.

    Odložená daňová pohľadávka sa účtuje iba do takej výšky, do akej je pravdepodobné, že bude možné dočasné rozdiely vyrovnať k budúcemu základu dane.

    Pri výpočte odloženej dane sa použije sadzba dane z príjmov, o ktorej sa predpokladá, že bude platiť v čase vyrovnania odloženej dane.
     
  12. Daň z príjmov spoločnosti
    Daň z príjmov sa účtuje do nákladov spoločnosti v období vzniku daňovej povinnosti a v priloženom výkaze ziskov a strát spoločnosti je vypočítaná zo základu vyplývajúceho z hospodárskeho výsledku pred zdanením, ktorý bol upravený o pripočítateľné a odpočítateľné položky z titulu trvalých a dočasných úprav daňového základu a umorenia straty. Daňový záväzok je uvedený po znížení o preddavky na daň z príjmov, ktoré spoločnosť uhradila v priebehu roka.
     
  13. Cudzia mena
    Majetok a záväzky vyjadrené v cudzej mene sa prepočítavajú na slovenskú menu kurzom vyhláseným Národnou bankou Slovenska platným ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu a v účtovnej závierke platným ku dňu, ku ktorému sa účtovná závierka zostavuje.
     
  14. Účtovanie výnosov a nákladov
    Spoločnosť účtuje náklady a výnosy časovo rozlíšené do obdobia, s ktorým časovo a/alebo vecne súvisia, t.j. bez ohľadu na to, kedy prichádza k ich peňažnej úhrade.

    V súlade so zásadou opatrnosti spoločnosť ku koncu roka účtuje len realizované výnosy, kým do nákladov účtuje všetky potenciálne záväzky, ktoré sa dajú očakávať, vrátane pravdepodobných strát, a to bezodkladne po tom, čo sa o nich dozvie.
» Vytlačiť stránku