Spoločenská zodpovednosť

  1. Stratégia spoločenskej zodpovednosti v ZSE
    Energetické odvetvie, v ktorom pôsobíme, je ovplyvnené rozhodnutiami politikov viac ako ktorékoľvek iné priemyselné odvetvie, ale aj očakávaniami a nárokmi akcionárov. Pre svoje podnikanie preto potrebujeme dôveru a akceptáciu spoločnosti. Preto je spoločenská zodpovednosť súčasťou našich každodenných rozhodnutí a stratégie podnikania. Cieľom je zabezpečiť, aby z procesov a výsledkov podnikania mal prospech široký okruh ľudí.
    Zodpovedné správanie zahŕňa konanie spoločnosti nielen na energetickom poli pôsobnosti, ale aj voči miestnym komunitám a okolitému prostrediu. Má priamy vplyv na lojalitu zamestnancov, znižovanie miery fluktuácie a zvyšovanie produktivity.

    Pre našu spoločnosť to znamená neustálu optimalizáciu a zlepšovanie procesov riadenia s cieľom minimalizovať negatívne vplyvy na sociálny systém, obzvlášť na zdravie a bezpečnosť zamestnancov, na udržanie rovnosti príležitostí, na vyváženosť pracovného a osobného života a na budovanie dobrého mena spoločnosti. Zaujímame sa aj o miestne spoločenstvo, pričom svojím dielom prispievame k trvale udržateľnému rozvoju.

    ZSE sa v roku 2004 stala zakladajúcim členom Business Leaders Forum, neformálneho združenia firiem, ktorého hlavným motívom je napĺňať a šíriť princípy spoločenskej zodpovednosti firiem. Týmto krokom dala ZSE najavo svoju prosociálnu orientáciu a zároveň sa zaviazala intenzívne uplatňovať princípy spoločenskej zodpovednosti vo svojom konaní.

    Naša finančná podpora smeruje predovšetkým do oblastí:
    • rekreačný a výkonnostný šport mládeže,
    • umenie a kultúra,
    • zdravotníctvo,
    • školstvo,
    • firemné dobrovoľníctvo s cieľom podporiť aktivity vlastných zamestnancov,
    • ochrana životného prostredia.

    Firemná filantropia v ZSE vytvára príbeh zložený z mozaiky jednotlivcov a organizácií, ktorých nezlomná vôľa meniť svet vôkol seba k lepšiemu je inšpiráciou pre všetkých zamestnancov našej spoločnosti.
    ZSE má v pláne nadviazať na CSR (Corporate Social Responsibility) aktivity svojej materskej spoločnosti E.ON a zaradiť sa k spoločensky zodpovedným firmám aj spôsobom pravidelného vydávania CSR správy.

  2. Životné prostredie
    Starostlivosť o životné prostredie je v popredí záujmu našej spoločnosti ako neoddeliteľná súčasť spoločenskej zodpovednosti našej spoločnosti. Starostlivosť venujeme ochrane pôdy a vody, ochrane prírody a krajiny a v neposlednom rade aj ochrane ovzdušia. Z investičných prostriedkov sme v roku 2006 na ekologické stavby vynaložili finančné prostriedky v hodnote 43 miliónov Sk.
    Prostredníctvom partnerskej spolupráce v programe LIFE III, podporovanom EÚ na ochranu orla kráľovského, zabezpečujeme ochranu avifauny. V nadväznosti na náš záväzok z partnerskej zmluvy sme v roku 2006 ošetrili zábranami proti dosadaniu vtáctva viac ako 2 000 stĺpov elektrických vedení. Významný je náš príspevok k vývoju a testovaniu vlastností nového typu týchto zábran.

    Trvalým zlepšovaním stavu objektov a zariadení, ich postupnou ekologizáciou, zlepšovaním procesov riadenia a zvyšovaním povedomia zamestnancov sa naša spoločnosť snaží o kontinuálne zlepšovanie vzťahu k ochrane a tvorbe životného prostredia. Náklady našej spoločnosti na prevádzkovanie objektov v súlade s ekologickými požiadavkami v minulom roku predstavovali viac ako 5 miliónov Sk.

    V záujme zabezpečenia maximálneho zhodnocovania produkovaných odpadov sme v roku 2006 zvýšili podiel zhodnocovaných odpadov oproti roku 2005 o 12 %. Pozornosť venujeme znižovaniu rizika ohrozenia zdravia našich zamestnancov, ako aj prostrediu, v ktorom pracujú, a to znižovaním množstva zariadení s obsahom polychlórovaných bifenylov a ich postupným odstraňovaním z našich prevádzok.
    Všetky dosiahnuté výsledky v roku 2006 v tejto oblasti sú v súlade so schváleným dokumentom spoločnosti Zásady ochrany a tvorby životného prostredia v ZSE so zameraním na implementáciu požiadaviek vyplývajúcich z koncernovej smernice E.ON Energie KR 22 Bezpečnosť práce, ochrana zdravia a ochrana životného prostredia.

  3. Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
    Činnosti v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci (BOZP) v roku 2006 vychádzali z Koncepcie politiky bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci ZSE a boli zamerané na implementáciu požiadaviek vyplývajúcich z koncernovej smernice E.ON Energie KR 22 Bezpečnosť práce, ochrana zdravia a ochrana životného prostredia.

    V dôsledku zmeny legislatívy BOZP boli v sledovanom období prepracované interné riadiace akty ZSE pre túto oblasť. Výrazné zmeny sa dotkli spôsobu šetrenia pracovných a iných úrazov, ako aj vykazovania štatistických ukazovateľov pracovnej úrazovosti. V sledovanom období nebol v ZSE registrovaný žiadny smrteľný alebo závažný pracovný úraz.

      Štatistické ukazovatele pracovnej úrazovosti
    za roky 2005 a 2006
       
          Počet RPÚ Zameškané kalendárne
    dni pre RPÚ
    Priemerný počet
    zamestnancov
     
                     
      Rok 2005 2006 2005 2006 2005 2006  
      ZSE 6 3 324 318 (287)* 1 409 1 439  
      LTIF: – 1, 239  
                     

    * Údaj uvedený v zátvorke je počet zameškaných kalendárnych dní pre pracovné úrazy, ktoré vznikli v roku 2006. Druhý údaj zahŕňa aj zameškané kalendárne dni, ktoré boli prenesené z predchádzajúceho roka, keďže práceneschopnosť postihnutého pokračovala aj v roku 2006

    RPÚ – registrovaný pracovný úraz
    LTIF (Lost time injury frequency) – počet pracovných úrazov na 1 milión odpracovaných hodín za sledované obdobie
» Vytlačiť stránku