Medzi najväčšie hrozby pre voľne žijúce vtáctvo patria zásahy elektrickým prúdom a nárazy do elektrických vedení. Práve na tieto rizikové faktory je zameraný projekt LIFE Danube Free Sky.
O projekte LIFE Danube Free Sky
Jeho realizácia začala v septembri 2020 a potrvá do februára 2026. Predstavuje jedinečný príklad širokej medzinárodnej spolupráce pozdĺž jedného z najdôležitejších migračných koridorov, miest odpočinku i zimovania mnohých druhov vtákov v Európe - rieky Dunaj.
Na projekte spolupracuje 15 partnerských organizácií zo 7 krajín s cieľom zvýšiť viditeľnosť viac ako 245 kilometrov najrizikovejších elektrických vedení pozdĺž druhej najdlhšej rieky v Európe. Okrem toho bude na území projektu ošetrených inštaláciou ekochráničiek vyše 3200 najrizikovejších podperných stĺpov.
Úspechy projektu na Slovensku
V podunajskom regióne Slovenska je projektovým partnerom LIFE Danube Free Sky spoločnosť Západoslovenská distribučná, a.s. (ZSD). Od roku 2020 dosiahla v rámci projektu tieto úspechy:
- Montážou ekochráničiek a izoláciou preponiek bolo zabezpečených proti zásahu prúdom viac ako 1000 podperných bodov vedení vysokého napätia.
- Montážou odkloňovačov letu vtáctva boli zviditeľnené viac ako 3 kilometre elektrických vedení a ďalších 7 kilometrov bude ošetrených v roku 2025.
- Bolo vyrobených a namontovaných na stožiare vedení veľmi vysokého napätia 20 kusov hniezdnych búdok pre vzácneho sokola rároha.
- Jednu z búdok do roka od montáže obsadil pár tohto ohrozeného vtáčieho druhu a vyviedol 3 mláďatá, ktoré boli v spolupráci s ornitológmi okrúžkované.
- Vďaka zdieľaniu informácií a know-how o ekologizácii vedení s projektovými partnermi dochádza k rýchlejšej aplikácii funkčných riešení na ochranu vtáctva v dunajských regiónoch Európy.
VIDEO: Inštalácia odkloňovačov letu pomocou dronu
V neprístupnom teréne či nad vodnými tokmi pomáha pracovníkom ZSD s montážou odkloňovačov letu špeciálne upravený dron. Vďaka tejto technológii prebieha inštalácia bez negatívneho vplyvu na okolité prostredie a bez potreby odstávky elektriny na ošetrovanom úseku. Pozrite si video, ako vyzerá inštalácia prostredníctvom dronu v praxi.