Nadácia ZSE vyhlásila v poradí už 3. ročník programu Slnečné strechy, v rámci ktorého poskytne vybraným školským a sociálnym zariadeniam fotovoltické riešenia v hodnote 100 000 eur. Projekty je možné posielať do začiatku decembra 2024.
Dnes odovzdali zástupcovia spoločnosti ZSE Energia, a.s. a Nadácie ZSE oficiálne do užívania 24 fotovoltických panelov na Gymnáziu Ladislava Sáru v bratislavskej Karlovej Vsi, ktoré sa úspešne uchádzalo o podporu v minulom ročníku programu Slnečné strechy. Inštalácia prebehla ešte pred začiatkom tohto školského roka, v auguste 2024.
„So ZSE spolupracujeme už dlhšie, svojimi aktivitami spoločnosť inšpiruje učiteľov a takisto žiakov a ich rodičov nielen chrániť životné prostredie, ale ho aj zveľaďovať. V našej škole je environmentálna výchova a vzdelávanie súčasťou najmä predmetov biológia, fyzika, chémia a geografia. K ochrane životného prostredia a šetreniu energetických zdrojov vedieme študentov aj prostredníctvom krúžkov, rôznych aktivít a projektov, do ktorých sa aktívne zapájame. Pri enviroaktivitách spolupracujeme tiež s mestskou časťou Karlova Ves. S nadšením sme preto privítali príležitosť stať sa súčasťou programu Slnečné strechy a využívať fotovoltiku na streche našej školy. Máme tak možnosť aktívne sa zapojiť do ochrany životného prostredia a využívať obnoviteľné zdroje energie. Zároveň to škole pomôže finančne, aplikačne, ako aj motivačne,“ uviedla pri preberaní riešenia Mgr. Eva Ihringová, riaditeľka Gymnázia Ladislava Sáru v Bratislave.
Gymnázium funguje vo viacerých objektoch. Za takmer 3 mesiace od inštalácie fotovoltických panelov spotrebovali okolo 8,6 MWh elektrickej energie, pričom fotovoltika pokryla približne 17 % tejto spotreby. Vedenie školy odhaduje, že celková ročná úspora elektrickej energie dosiahne vďaka fotovoltike približne 15 % až 19 %.
35 fotovoltických riešení za 430 tisíc eur
V roku 2021 začala Nadácia ZSE s pilotným programom inštalácie fotovoltických riešení na školách a iných objektoch v rôznych podmienkach a lokalitách na Slovensku. Program bol odštartovaný pilotnou inštaláciou v Svätom Jure a následne pokračovali inštalácie na školách v Hamuliakove, Dvoroch nad Žitavou, Nižnej, Sološnici, v Nových Zámkoch, Senici, Leviciach a ďalších lokalitách. Doteraz bolo v programe podporených a úspešne zrealizovaných 35 inštalácií v celkovej hodnote 430 000 eur.
„Záujem o využívanie fotovoltických panelov v rámci programu bol naozaj veľký, čo nás teší a zároveň zaväzuje, keďže by sme radi vyhoveli čo najväčšiemu počtu žiadateľov. Aj preto sme vyhlásili tretí ročník programu, v ktorom sa môžu školy a sociálne zariadenia opäť uchádzať o bezplatnú inštaláciu fotovoltických panelov a využívať tak elektrinu vyrobenú z obnoviteľných zdrojov. V rámci tohto ročníka je na podporu vyčlenená suma 100 000 eur,“ uviedol Juraj Bayer, predseda predstavenstva a riaditeľ obchodu ZSE Energia, a.s. „V rámci zmluvy o vykonaní a darovaní diela zabezpečíme kompletné dodanie a inštaláciu technológie – fotovoltického zariadenia. Podporená škola je teda oslobodená od administratívnych úkonov, dostane dodávateľa na inštaláciu, neplatí žiadne dodatočné platby, nemusí riešiť pripojenie svojej fotovoltiky do systému. Po inštalácii a pripojení do distribučnej sústavy poskytujeme škole následný energetický manažment riešenia, čo znamená podporu a servis.“
Časť zo sumy vyčlenenej na program je hradená z výnosov produktu Zelená elektrina. ZSE uviedla na trh tento produkt v roku 2020, pričom zákazníci s touto službou majú garantované, že ich spotreba je krytá elektrinou vyrobenou z obnoviteľných zdrojov.
„Veľmi si vážime všetkých, ktorí spolu s nami prispievajú k väčšej udržateľnosti našich prírodných zdrojov. Náš záväzok voči životnému prostrediu v regiónoch, v ktorých pôsobíme, sme sa rozhodli napĺňať aj pomocou programu Slnečné strechy. V rámci neho prostredníctvom Nadácie ZSE prerozdelíme časť z výnosu za každého zodpovedného zákazníka, ktorý využíva produkt Zelená elektrina, na inštaláciu fotovoltických panelov na vybraných objektoch spĺňajúcich podmienky výzvy,“ doplnila Erika Škultétyová, programová riaditeľka Nadácie ZSE.
Podmienky pre žiadateľov
O podporu z programu sa môžu uchádzať školy a školské zariadenia, zariadenia poskytujúce sociálne služby, chránené dielne nachádzajúce sa na území západného Slovenska. Pre efektívnejšie využitie fotovoltických panelov je vhodné ak škola, resp. ostatné zariadenia prevádzkujú svoje priestory počas celého dňa, napríklad formou prenájmov alebo poskytnutím priestorov na komunitné podujatia a aktivity.
Zariadenie, ktoré sa uchádza o podporu, musí spĺňať niekoľko technických podmienok. Napríklad minimálna ročná spotreba zariadenia je 5 000 kWh, maximálna spotreba do 30 000 kWh. Zariadeniam s vyššou spotrebou už nie je možné zaručiť inštaláciu optimálnej veľkosti. Zariadenie musí disponovať strechou s plochou aspoň 50 m2 s orientáciou ideálne na juh, strecha musí byť v technicky dobrom stave, ktorý si minimálne 15 rokov nevyžiada rekonštrukciu.
Väčšie šance na získanie podpory má zariadenie, ktoré je v prevádzke počas celého dňa, čiže napríklad ak škola prevádzkuje školský klub, resp. prenajíma svoje priestory iným subjektom. V takomto prípade je predpoklad na vyššie využitie fotovoltického riešenia. Dôležitý je aj environmentálny aspekt. Pri výbere podporeného subjektu sa kladie dôraz tiež na to, či sa škola aktívne zapája do enviroprojektov na podporu environmentálnej výchovy detí (napr. triedenie odpadu, Zero waste), ako aj grantových programov na podporu enviro aktivít v škole alebo v okolí školy (budovanie školských záhrad, zbieranie dažďovej vody, obnova pôvodných rastlín v okolí školy). Pri hodnotení sa takisto zohľadňuje, či škola vyučuje environmentálnu výchovu ako samostatný predmet, alebo ju má aspoň zapracovanú ako súčasť obsahu vybraných predmetov.
Uzávierka predkladania projektov je 03. decembra 2024. Projekty je možné podávať prostredníctvom online formulára na stránke nadácie – www.nadaciazse.sk, kde záujemcovia nájdu všetky podrobné informácie.